Projekt edukacyjny mini sad


W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego młodzież z Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych  w Radzyminie wraz z grupami przedszkolaków założyła na terenie  Przedszkola nr 2 czereśniowy mini sad.

 

Pomysłodawcą i organizatorem Konkursu „Tradycyjny Sad” jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska w  Warszawie. Zadaniem konkursu jest promowanie starych,  tradycyjnych odmian drzew owocowych poprzez zakładanie małych sadów, z których będzie można pozyskiwać smaczne owoce z naturalnych upraw bez lub z bardzo dużym ograniczeniem stosowania chemicznych oprysków. W tym roku szkoły całego kraju zostały poproszone o założenie sadów czereśniowych. 

Konkurs jest dwuetapowy. W pierwszej części  - edukacyjnej, zespoły szkolne w ramach międzyszkolnej rywalizacji zdobywały wiedzę na temat sadownictwa i starych odmian drzew owocowych, przygotowywały prezentację, księgę sadu, projekt, kosztorys i co najważniejsze dokonały doboru odmian czereśni.  My wybraliśmy Buttnerę czerwoną, Donissenę żółtą, Kunzego i Schneiderę późną Szkoły, które pozytywnie przeszły pierwszy etap, otrzymały po 200 zł dofinansowania przeznaczonego między innymi na zakup młodych drzewek. Drugi etap, który trwa obecnie, obejmuje głównie założenie sadu, ale  także ale  także aktywną akcję promocyjną projektu.

Nasi uczniowie z drugiej klasy Architektury Krajobrazu tworząc zespół konkursowy „Wisienki na torcie”,  entuzjastycznie podjęli się  działania. Po pozytywnym przejściu pierwszego etapu Konkursu, razem z nauczycielem zawodu – p. Grzegorzem Rudnikiem założyli mini sad z drzewkami pochodzącymi ze szkółki  wyspecjalizowanej w uprawie starych odmian. W sadzeniu aktywnie pomagały im przedszkolaki z grupy Myszki trzymając  młode drzewka, ugniatając bucikami ziemię wokół roślin, palikując je oraz podlewając. Na koniec dzieci otrzymały mini - książeczki o czereśniowym sadzie, a młodzież wraz z opiekunami została poczęstowana obiadem. Uzupełnieniem akcji było obsadzenie drzewek i rabat aksamitkami – roślinami o działaniu allelopatycznym, które zniechęcają krety i nicienie glebowe do żerowania. Rośliny zostały wyhodowane  w szkolnej szklarni.  Akcją sadzenia  aksamitek kierowała p. Halina Baranowska, brała w niej oczywiście też udział młodzież i przedszkolaki z grupy Rybki.

Mamy nadzieję, że wspólna akcja ZSTZ i Przedszkola nr 2 w Radzyminie nie tylko zaowocuje czereśniami w najbliższych latach, ale również będzie zachętą dla mieszkańców, aby zakładać  podobne sady. Każdy przecież chciałby zajadać się pysznymi owocami uzyskanymi we własnym ogrodzie, bez użycia  uciążliwych oprysków chemicznych.

Więcej informacji o zakładaniu tradycyjnych sadów można uzyskać na stronie: https://tradycyjnysad.pl/

 

                                                                                                                                                  

Iwona Matusiewicz

Opiekun Szkolnego Koła Ekologicznego