Architekci krajobrazu z Radzymina na praktyce zawodowej w Rzymie
Grupa 16 uczniów kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu z Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie w dniu 21 maja 2016 r. wróciła z dwutygodniowej praktyki zawodowej w Rzymie. Podstawowym celem projektu było zdobycie doświadczenia zawodowego na europejskim rynku pracy, a przez to stanie się atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy.
Na praktykę zawodową do Rzymu wyjechali uczniowie klasy 3t i 2t:
- Dominika Artomska,
- Justyna Ciach,
- Patryk Dąbrowski,
- Dawid Koc,
- Aneta Makarewicz,
- Angelika Stanisławska,
- Dominika Sadowska,
- Anna Jundziłł,
- Paulina Kozłowska,
- Zuzanna Najmuła,
- Magdalena Górska,
- Monika Ołdak,
- Katarzyna Kępka,
- Konrad Kozłowski,
- Marcin Rzempołuch,
- Kamila Grabowska.
Opiekunkami praktykantów były: p. Anna Grabowska – nauczycielka przedmiotów zawodowych oraz p. Iwona Matusiewicz – nauczycielka biologii.
W ramach projektu wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli zapewnioną podróż, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie oraz bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.
Przed wyjazdem na zagraniczną praktykę uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach z języka włoskiego, zajęciach na temat kultury i zabytków Rzymu, spotkaniu z doradcą zawodowym oraz pedagogiem szkolnym.
Miejsca praktyk, zakwaterowanie i wyżywienie w Rzymie zorganizowała firma Tellus Group. Praktykanci pracowali w 3 rzymskich ogrodach: Casa del giardinaggio, Semenzaio i Tenuta Cecylia Metella przy pielęgnacji roślin i trawników, cięciu drzew i krzewów, konserwacji elementów małej architektury.
Wszyscy uczestnicy mieszkali u rodzin włoskich, przez co poznali bliżej obyczaje i tradycje mieszkańców Rzymu oraz sprawdzili swoje umiejętności językowe.
W weekend uczniowie zobaczyli najatrakcyjniejsze miejsca wiecznego miasta m.in.: Bazylikę św. Piotra, Muzea Watykańskie, Colloseum, Schody Hiszpańskie czy fontannę di Trevii.
Praktyki zagraniczne były dla uczniów szansą na poszerzenie umiejętności zawodowych i językowych oraz zdobycie ciekawego doświadczenia zawodowego, które zostanie poparte międzynarodowym dyplomem Europass.
Praktyki odbyły się w ramach projektu: „Praktyki zawodowe w krajach Unii Europejskiej kluczem do sukcesu zawodowego”, który otrzymał dofinansowanieze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Młodzi architekci krajobrazu wrócili z Rzymu zadowoleni i bogaci w ciekawe przeżycia. Obecnie przygotowują prezentację ze swojej praktyki, na której chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami.