Architekci krajobrazu z Radzymina na praktyce zawodowej w  Rzymie

 

Grupa 16 uczniów kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu z Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie w dniu 21 maja 2016 r. wróciła z dwutygodniowej praktyki zawodowej w Rzymie. Podstawowym celem projektu było zdobycie doświadczenia zawodowego na europejskim rynku pracy, a przez to stanie się atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy.

Na praktykę zawodową do Rzymu wyjechali uczniowie klasy 3t i 2t:

  1. Dominika Artomska,
  2. Justyna Ciach,
  3. Patryk Dąbrowski,
  4. Dawid Koc,
  5. Aneta Makarewicz,
  6. Angelika Stanisławska,
  7. Dominika Sadowska,
  8. Anna Jundziłł,
  9. Paulina Kozłowska,
  10. Zuzanna Najmuła,
  11. Magdalena Górska,
  12. Monika Ołdak,
  13. Katarzyna Kępka,
  14. Konrad Kozłowski,
  15. Marcin Rzempołuch,
  16. Kamila Grabowska.

 

Opiekunkami praktykantów były: p. Anna Grabowska – nauczycielka przedmiotów zawodowych oraz p. Iwona Matusiewicz – nauczycielka biologii.

W ramach projektu wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli zapewnioną podróż, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie oraz bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

Przed wyjazdem na zagraniczną praktykę uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach z języka włoskiego, zajęciach na temat kultury i zabytków Rzymu, spotkaniu z doradcą zawodowym oraz pedagogiem szkolnym.

Miejsca praktyk, zakwaterowanie i wyżywienie w Rzymie zorganizowała firma Tellus Group. Praktykanci pracowali w 3 rzymskich ogrodach: Casa del giardinaggio, Semenzaio i Tenuta Cecylia Metella przy pielęgnacji roślin i trawników, cięciu drzew i krzewów, konserwacji elementów małej architektury.

Wszyscy uczestnicy mieszkali u rodzin włoskich, przez co poznali bliżej  obyczaje i tradycje mieszkańców Rzymu oraz sprawdzili swoje umiejętności językowe.

W weekend uczniowie zobaczyli najatrakcyjniejsze miejsca wiecznego miasta m.in.: Bazylikę św. Piotra, Muzea Watykańskie, Colloseum, Schody Hiszpańskie czy fontannę di Trevii.

Praktyki zagraniczne były dla uczniów szansą na poszerzenie umiejętności zawodowych i językowych oraz zdobycie ciekawego doświadczenia zawodowego, które zostanie poparte międzynarodowym dyplomem Europass.

Praktyki odbyły się w ramach projektu: „Praktyki zawodowe w krajach Unii Europejskiej kluczem do sukcesu zawodowego”, który otrzymał dofinansowanieze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Młodzi architekci krajobrazu wrócili z Rzymu zadowoleni i bogaci w ciekawe przeżycia. Obecnie przygotowują prezentację ze swojej praktyki, na której chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami.