Florysta 343203

Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy: OGR.01

 

 

KWALIFIKACYJNY KURS ZAWODOWY – CO TO JEST?

 

Kwalifikacyjny kurs zawodowy jest formą kształcenia adresowaną do osób dorosłych zainteresowanych uzyskaniem lub uzupełnianiem wiedzy zawodowej. Stawia na wysoką jakość kształcenia oraz wygodną formę zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności. Osoba, która ukończy kurs kwalifikacji zawodowej i zda egzamin potwierdzający kwalifikacje w danym zakresie otrzyma świadectwo potwierdzając uzyskanie zawodu.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programów nauczania, uwzględniających podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

KTO TO JEST FLORYSTA?

 

Florysta tworzy dekoracje roślinne, od niewielkich kompozycji do rozwiązań przestrzennych, podnoszących estetykę otoczenia. Zajmuje się wizualną oprawą uroczystości i imprez oraz kompleksową dekoracją wnętrz, stosując rośliny ozdobne cięte i doniczkowe. Dzięki pracy florystów powstają piękne kompozycje kwiatowe Ale zawodowi floryści to nie tylko osoby, które układają kwiaty. To również artyści tworzący oryginalne kompozycje roślinne, a także eksperci, którzy potrafią doradzić np. jak wybrać bukiet pasujący do okazji.

 Floryści zajmują się dekoracją sal weselnych oraz ozdobą domowych wnętrz. Doskonale wiedzą jak podkreślić wyjątkowy charakter organizowanej przez nas imprezy. To specjaliści, którzy zawsze potrafią podkreślić wyjątkowość danej uroczystości oraz zachwycić przybyłych na nią gości. Są także na bieżąco z najnowszymi trendami w kwiatowych stylizacjach.

 

 

KTO MOŻE STAĆ SIĘ FLORYSTĄ? (lub - DO KOGO SKIEROWANY JEST KURS)

 

Jeśli posiadasz zdolności manualne, poczucie estetyki, a do tego uwielbiasz tworzyć oryginalne kompozycje kwiatowe jest to kurs adresowany właśnie do Ciebie. Florysta jest to zawód dla każdego, kto posiada chociaż odrobinę wyobraźni i zmysłu estetycznego.

 

Kurs jest skierowany do osób, które chcą:

a) dokumentem potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe

b) zdobyć nowy zawód

c) uzupełnić wiedzę w danym zawodzie

d) zdobyć uprawnienia do wykonywania danego zawodu

e) podnieść kwalifikacje w zakresie danego zawodu na potrzeby pracy

f) uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe na rynku pracy

g) podjąć dalsze kształcenie lub doskonalenie zawodowe w trakcie pracy zawodowej

h)  zdobyć tytuł Florysty

 

 

ZAKRES WIEDZY TEORETYCZNEJ I UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNYCH :

 • Materiałoznawstwo roślinne i nieroślinne
 • Kulturowe podstawy florystyki
 • Środki wyrazu twórczego
 • Język obcy we florystyce
 • Kompozycje florystyczne
 • Wykonywanie kompozycji florystycznych
 • Przedsiębiorstwo florystyczne
 • Praktyki zawodowe

Kurs kwalifikacyjny w naszej szkole prowadzony jest przez doświadczoną kadrę pedagogiczną.

Program kursu obejmuje tworzenie bukietów i dekoracji roślinnych z żywych i sztucznych kwiatów. Podczas nauki słuchacze poznają rodzaje materiałów stosowanych we florystyce, zasady obowiązujące przy komponowaniu bukietów, uczą się aranżacji florystycznego wystroju wnętrz oraz otwartej przestrzeni. Realizują także własne pomysły dekoratorskie.

 

ILE CZASU TRWA KURS?

Czas trwania nauki 1 rok (dwa semestry).

 

Zajęcia prowadzone są w systemie weekendowym w:

Piątki od 15.00
Soboty od 8.00    

 UWAGA! Zastrzegamy prawo do zmian w planie o których informacje będą na bieżąco zamieszczane na stronie internetowej.

OPŁATY

Kurs jest bezpłatny.

 

POTWIERDZENIE KWALIFIKACJI – świadectwa i dyplomy


Po zaliczonym Kwalifikacyjnym Kursie Zawodowym można przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe Wykonywanie kompozycji florystycznych (OGR.01) organizowanego przez OKE w Warszawie. Podejście do egzaminu nie jest obowiązkowe, jednak jego zdanie stanowi potwierdzenie kwalifikacji zawodowych.

 

Pozytywnie zdany egzamin to pisemne potwierdzenie uzyskanych kwalifikacji, w zależności od stopnia wykształcenia jest to:

 • dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie florysta dla osób posiadających wykształcenie min. średnie lub
 • świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe w zawodzie florysta dla osób posiadających wykształcenie zawodowe lub podstawowe.

 

Po ukończeniu KKZ (Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy) kursant otrzymuje Zaświadczenie wydane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej potwierdzające zdobycie kwalifikacji zawodowych oraz zaświadczenie instytucji oświatowej KKZ.

 

Uzyskane kwalifikacje zawodowe są zgodne z Rozporządzeniem MEN z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, Rozporządzeniem MEN z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, Rozporządzeniem MEN z dnia 31 marca 2017 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach oraz Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania oparta na Międzynarodowym Standardzie ISCO.

 

PERSPEKTYWA ZATRUDNIENIA

 

W związku z rosnącymi oczekiwaniami klientów, florystyka jest dziedziną, która mocno rozwinęła się w ostatnich czasach.

Florysta to zawód idealny dla osób, które posiadają fantazję oraz zmysł estetyczny. Choć dawniej kojarzył się przede wszystkim z pracą w kwiaciarni, obecnie florysta (nazywany również bukieciarzem) jest jednym z najbardziej przyszłościowych zawodów. Na przestrzeni ostatnich lat kwiatowe dekoracje stały się nieodłącznym elementem branży dekoratorskiej, wnętrzarskiej i eventowej – w każdej z nich wykwalifikowany florysta jest odpowiedzialny za ostateczny wygląd stworzonych kompozycji.

Doświadczony florysta ma możliwość podjęcia pracy zarówno w kwiaciarni, firmie odpowiedzialnej za organizowanie uroczystości, czy świadczącej usługi z zakresu aranżacji ogrodów i wnętrz. Może również otworzyć własną działalność gospodarczą w tym zakresie. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się firmy dekoratorskie, odpowiedzialne za przygotowywanie wystrojów sal na imprezy okolicznościowe np. wesela, komunie, chrzciny.

 

REKRUTACJA NA KWALIFIKACYJNY KURS ZAWODOWY „FLORYSTA”

Kandydaci na kwalifikacyjny kurs zawodowy (KKZ) składają w sekretariacie Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Radzyminie następujące dokumenty:

Wymagane dokumenty w procesie rekrutacji:

 • podanie o przyjęcie do szkoły (   )  lub w sekretariacie)
 • dowód osobisty do wglądu lub kserokopia dowodu osobistego
 • świadectwo ukończenia szkoły najwyższego stopnia
 • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kształcenia w określonym zawodzie
 • zdjęcie

 

Dodatkowe informacje:

 • nabór kandydatów trwa do dnia 31 sierpnia 2020
 • o właściwym zapisie decyduje kolejność zgłoszeń osobistych w sekretariacie szkoły
 • zapewniamy bezstresowe zajęcia z wykwalifikowaną kadrą