Architekci krajobrazu i kelnerzy z ZSTZ Radzymin
na praktykach zawodowych w Irlandii
Grupa 16 uczniów z III klasy Technikum Zawodowego o kierunku Technik Architektury Krajobrazu i Kelner z Zespołu Szkół Techniczno–Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka z Radzymina pod koniec czerwca 2018 wróciła z dwu tygodniowej praktyki zawodowej w Irlandii.
Uczestnicy stażu:
- Adamiak Ilona
- Augustyniak Dawid
- Dobrzeniecka Daria
- Drużkowski Tomasz
- Gmurowski Marcin
- Górczak Paulina
- Jóźwiak Michał
- Kądziela Norbert
- Kosicka Kamila
- Kuryś Natalia
- Lesisz Piotr
- Majewski Arkadiusz
- Mordarska Agata
- Romsicka Agata
- Świder Marcin
- Werema Kamila
Uczniowie wyjechali na staż pod opieką nauczycielki języka angielskiego p. Małgorzaty Sieroszewskieji nauczycielki przedmiotów zawodowych p. Doroty Gastoł. Praktyki w Irlandii zorganizowała firma Your International Training, z którą szkoła współpracuje od zeszłego roku.
Uczestnicy projektu mieszkali u Irlandzkich rodzin w miasteczku Youghal niedaleko miasta Cork. Architekci krajobrazu pracowali w firmie ogrodniczej „Redbarn Construction” gdzie zajmowali się zakładaniem przydomowych ogródków i trawników na nowym osiedlu w mieście. Kelnerzy natomiast odbywali staż w trzech miejscach: „Walter Raleigh Hotel”, „Rivergate Cafe” i „Priory Cafe”. Do ich obowiązków należało przygotowywanie dań i napojów, prace porządkowe oraz obsługa gości.
W weekend cała grupa miała zorganizowane wycieczki do ciekawych miejsc w okolicy: wodospad Moher Waterfall odpoczynek na plaży w Ardmoore, miasto Cork, podziwianie ogrodu włoskiego na wyspie Ilnacullin Island, pływanie łodzią i podziwianie fok, klify Ardmoore.
Praktyka odbywa się w ramach projektu „Praktyki zawodowe uczniów ZSTZ Radzymin w krajach Unii Europejskiej” który realizowany jest w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Staż zawodowy na Zielonej Wyspie zarówno dla architektów krajobrazu jak i kelnerów był doskonałą okazją do zdobycia ciekawego doświadczenia zawodowego popartego dokumentem Europass Mobilność, możliwością sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz poznania kultury i obyczajów Irlandczyków. Wszyscy wrócili z praktyki zadowoleni z bagażami interesujących doświadczeń i przeżyć.
Małgorzata Zwolska
koordynator projektu
ZSTZ Radzymin