KOŁO CARVINGU

opiekun: mgr Elżbieta Rukat


Historia carvingu Dlaczego carving? Nasze początki

Na początku zawsze jest trudno, potrzeba dużo plastrów na pokaleczone palce. Później jest już łatwiej.

Pierwsze elementy wykonaliśmy na początku września. Na razie jest to zabawa, ale wszyscy mają zapał i chęć do pracy. Zaczynaliśmy od kwiatów z cukinii i marchewki. Później nadszedł czas na buraki i kalarepę.

Wykonując wszystkie elementy należy zwrócić uwagę na wiele czynników mających wpływ na estetykę i końcowy wygląd kompozycji.

Wiele z konstrukcji wymaga umiejętności architektonicznych, a także dużej wytrwałości, wytrzymałości i cierpliwości. Niektóre warzywa i owoce rzeźbi się dość mozolnie, a przy stworzeniu wielkiej kompozycji czas może wydłużać się do kilku godzin. 

Wtedy nawet nie pomyślałam, że w przyszłości zostanę opiekunem Koła Carvingu. Rzeźby z warzyw i owoców zainspirowały mnie na tyle, że postanowiłam spróbować… Zgłosiłam się do udziału w projekcie „Podniesienie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz IPNZ Mazowsza” organizowanym przez Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie. Prowadzącym zajęcia był pan Marek Rybacki – Mistrz Polski w Carvingu. Dzięki zaangażowaniu, cierpliwości graniczącej wręcz ze stoickim spokojem, wielkim zdolnościom i umiejętnościom przekazywania wiedzy ze strony prowadzącego, opanowałam podstawy rzeźbienia. Obecnie staram się przekazywać je uczniom, co daje mi ogromną satysfakcję.

Elżbieta Rukat