KOŁO EKOLOGICZNE
opiekun: mgr Iwona Matusiewicz
2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
- luty - rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy domek lęgowy
Po feriach został rozstrzygnięty konkurs na najstaranniej wykonany domek lęgowy dla ptaków. W tym roku do konkursu przystąpiło tylko kilkunastu uczniów. Komisja z p. Dyrektor Magdą Metelską przyznała I miejsce Piotrowi Kamińskiemu oraz wyróżniła 2 inne domki lęgowe: Ingi Karpińskiej i Kamila Mędrzyckiego. Uczniowie otrzymali drobne nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Domki zostały zawieszone w ogrodzie szkolnym i na prywatnych posesjach.

- marzec - wystawa fotograficzna o ptakach
Uczennice przygotowały fotograficzą wystawę dotyczącą ptaków. Zdjęcia pochodziły z archiwum Koła Ekologicznego i poruszały między innymi problem czyszczenia zawieszonych i używanych przez ptaki domków oraz pokazywały naturalne gniazda z pisklętami.

Zostały również przygotowane 2 gazetki ścienne: jedna dotycząca ekoznaków i problemu efektu cieplarnianego, druga żywności ekologicznej.

- kwiecień
Zgłoszenie do konkursu na najciekawszy fotoreportaż
W odpowiedzi na propozycję Starostwa Wołomińskiego Koło Ekologiczne zgłosiło swój udział w Konkursie na najciekawszy fotoreportaż „Z życia ptasiej rodziny”. Ponieważ konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród młodzieży, wytypowano 6 klas technikum, które będą uczestniczyły w warsztatach na temat znaczenia i ochrony bociana białego. Warsztaty odbędą się 26 maja. Rozstrzygnięcie konkursu na fotoreportaż nastąpi dopiero we wrześniu.
artykuł o doświadczeniu "Zamknięty ekosystem"
Tradycyjnie jak co roku pojawił się w lokalnej prasie artykuł dotyczący eksperymentu „Zamknięty Ekosystem” W tym roku artykuł ukazał się 9 kwietnia w „Życiu Powiatu Wołomińskiego” pt. Jubileusz w gąsiorze! . Niestety dokonano niefortunnego skrócenia tekstu, który przez to nie przedstawiał obecnego stanu eksperymentu. Zmieniono również podpis pod zdjęciem, przedstawiając uczniów – założycieli doświadczenia i butlę sprzed 5 lat jako stan obecny.

wycieczka ekologiczna do Ogrodu Zoologicznego w Warszawie
20 kwietnia klasa IA pojechała do Ogrodu Zoologicznego do Warszawy. Tematem zajęć w ZOO była „Różnorodność biocenotyczna i gatunkowa w ogrodzie zoologicznym”. Młodzież z dużym zaciekawieniem obserwowała zwierzęta, szczególne zainteresowanie wzbudziło herpetarium, w którym obserwowaliśmy krokodyle oraz węże: boa, anakondę, pytona, kobrę i grzechotnika. Bardzo ciekawa była też ptaszarnia z halą wolnego lotu urządzona na wzór wilgotnej dżungli azjatyckiej. Ptaki przyzwyczajone do obecności ludzi przelatywały nam nad głowami i swoim śpiewem umilały nam obserwacje.

Warsztaty Ekologiczne
22 kwietnia w Dzień Ziemi zainaugurowaliśmy warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych. W pierwszych zajęciach pomagały uczennice: Ewelina Chmiel, Estera Gołębiewska i Ania Kacprzak z IA. Gościliśmy dzieci z kółka ekologicznego ze SP nr 5 w Markach. W tym roku informacje o warsztatach były przekazywane gimnazjom w czasie promocji szkoły.

W tym roku głównym tematem warsztatów jest „Badanie biochemicznych właściwości wody w ekosystemie stawu”. Dzięki przekazanym szkole przez Starostwo Powiatu Wołomińskiego zestawom do badania wody stało się możliwe poprowadzenie ciekawych ćwiczeń. Dzieci są dzielone na 6 grup i mają do wykonania 4 zadania. Każda z grup bada inny parametr wody: odczyn, twardość, obecność azotynów, azotanów, fosforanów i żelaza. Oprócz dokonania pomiaru młodzież na podstawie otrzymanych materiałów przedstawia źródła i konsekwencje istnienia danego parametru. Jest też okazja do mikroskopowych obserwacji fito – i zooplanktonu. Pomagając sobie przygotowaną w zeszłym roku gablotą i obserwując organizmy żyjące w stawie uczniowie określają strefy zbiornika wodnego i wypisują organizmy je zamieszkujące.

Dzień Otwarty
28 kwietnia w Dzień Otwarty Szkoły uczniowie klasy I A pomagali w warsztatach ekologicznych. Ania Jusińska, Agnieszka Łapińska i Ewelina Napłoszek uczestniczyły w zajęciach dotyczących badania ekosystemu stawu, a Kordian Pyśkiewicz, Damian Uszyński, Rafał Więch, Przemek Bacławski, Patryk Kulesza i Arek Skwara należeli do 2 zespołów prowadzących samodzielnie zajęcia z anatomii człowieka na francuskim modelu, nazwanym Michelle Jak widać na zdjęciach zajęcia prowadzone przez chłopców cieszyły się dużym zainteresowaniem, a i samym prowadzącym sprawiały przyjemność.


- wrzesień - wycieczka do Torunia i Szkolny Festyn
23 września klasa IIA pojechała na 3 – dniową wycieczkę do Torumia. Program wycieczki obejmował również zajęcia o charakterze ekologicznym. W piątek zwiedziliśmy niektóre wydziały UMK, a wśród nich Instytut Biologii. Zainteresowały nas dwa duże akwaria stojące w holu Instytutu.

Pojechaliśmy też na Barbarkę – do miejsca związanego z martyrologią Polaków, na której od kilku lat mieści się centrum ekologiczno-rekreacyjne, chętnie odwiedzane przez toruńczyków. Młodzież miała okazję zobaczyć w jaki sposób można przekształcić osadę leśną w bardzo atrakcyjne turystycznie i ekologicznie miejsce. Na terenie osady znajdują się odnowione budynki, w których odbywają się lekcje ekologiczne, konferencje, a nawet rodzinne uroczystości. Można też ogrzać się w przestronnej sali z kominkiem pijąc gorącą herbatę i przegryzając coś kupionego w sklepiku. Nieopodal jest duży plac zabaw dla dzieci, z którego spontanicznie skorzystała młodzież. Z osady biegną oznakowane ściezki na których umieszczono tablice z propozycjami ćwiczeń gimnastycznych.

Przy ścieżkach znajdują się liczne gabloty ze zdjęciami fauny i flory, zamieszkującej Barbarkę, zagadki dla dzieci, rzeźby. Z pomostu na stawie można oglądać przez lunetę ptaki.

Najbardziej atrakcyjnym miejscem dla młodzieży był Park Linowy.Obydwie trasy wiodły na wysokości koron drzew. Były zapierające dech w piersi trzy zjazdy na linie, spacer po huśtających się belkach, trójkątach i linie, drabinki linowe, fragment sztucznej skałki. Trasy linowe przeszły: Karolina Andrzejewska i Ania Jusińska, a z chłopców: Patryk Kulesza, Kordian Pyśkiewicz, Arek Skwara, Damian Uszyński i Piotr Winek

A oto relacja z wycieczki w nr 20 Faktów.wwl


27 września w czasie Szkolnego Festynu młodzież klasy IIa przygotowała kącik ekologiczny. Przez mikroskopy można było obejrzeć mikroplankton żyjący w naszym stawie, a także dokonać badania chemicznego wody. Zdziwiło nas, że odczyn wody jest lekko zasadowy, a zawartość azotanów i azotynów tak niska, że nie zmieniła zabarwienia wskaźnika.

W kąciku ekologicznym znalazło się też miejsce na lekcję anatomii w oparciu o model Michaelle. Dorośli szukali na modelu miejsc, które przysparzały im bólu, dzieci cieszyły się mogąc wziąć do ręki serce, płuca, jelita...

Artykuły o Festynie opublikowały Wieści Podwarszawskie i Fakty.

- październik
Tradycyjnie już wybrane klasy uczestniczyły w wycieczce po Radzyminie w celu sprawdzenia stanu kasztanowców. Zauważyliśmy, że nie tylko kasztanowce na terenie parafii są zabezpieczane iniekcjami przed inwazją szrotówka, ale także te, które są posadzone w parku między przedszkolami. Oglądaliśmy też pomniki przyrody znajdujące się w centrum Radzymina.
- listopad i grudzień
Zgłosiliśmy udział w programie edukacyjnym Klubu Gaja „Ryby mają głos” promując Światowy Dzień bez Zakupów. Na ten temat uczennice wykonały gazetkę ścienną.
Przystąpiliśmy też do konkursu Starostwa Powiatu Wołomińskiego –Rozwój zrównoważony w praktyce. Konkurs był skierowany do wszystkich typów szkół powiatu wołomińskiego i polegał na wypełnieniu szczegółowej ankiety dotyczącej różnorodnych działań edukacyjno – ekologicznych szkoły w ciągu ostatnich 2 lat. Do ankiety dołączyliśmy pełną dokumentację naszych działań. Do konkursu zgłosiło się tylko 21 szkół. Otrzymaliśmy wyróżnienie, do trzeciego miejsca zabrakło nam tylko kilku punktów. Oprócz pamiątkowego dyplomu pracownię biologiczną wzbogaci wygrany zestaw multimedialny do biologii.