KOŁO EKOLOGICZNE
opiekun: mgr Iwona Matusiewicz
2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
- styczeń 2014
Wraz z nadejściem pierwszych zimowych opadów śniegu rozpoczęliśmy akcję dokarmianioa ptaków. Głównym pokarmem były nasiona słonecznika.
Justyna Ciach z kl. 1 t zainicjowała akcję zbierania karmy dla psów i kotów mieszkających w schronisku. Inni uczniowie szkoły chętnie dołączyli do akcji, aby pomóc zwierzętom przetrwać trudny, zimowy czas. W wyniku akcji „Pełna miska dla zwierząt ze schroniska” przkazaliśmy łącznie 75 kg suchej karmy dla psów, 6 kg karmy dla kotów oraz 1 puszkę.

Justyna i Zuzia z zakupioną i zebraną karmą

Justyna z przywiezioną karmą przed schroniskiem

- luty 2014
Nieco z opóźnieniem 4 lutego został rozstrzygnięty konkurs na domek lęgowy.
Do konkursu zostały zgłoszone 23 domki lęgowe. Zdecydowana większość z nich została wykonana starannie, zgodnie z instrukcją podaną na tablicy. Domki były ocenione przez komisję w składzie: p. dyrektor Bożenna Bońska, p. Ewelina Nikodymczuk, p. Iwona Matusiewicz, młodzież z klasy IIG, młodzież różnych klas mieszkająca w internacie.
Oceniano domki w dwóch kategoriach:
- Największa zgodność wymiarów z instrukcją
- Oryginalność domków z jednoczesną zgodnością wymiarów
W kategorii 1 domki musiały być łatwo otwierane, w celach czyszczenia.
W kategorii 1 zostały wyróżnione domki (w kolejności alfabetycznej):
- Karoliny Banaś z IV k
- Tomasza Pisarka z kl. IV k
- Kamili Rychlińskiej z II k
W kategorii 2 zostały wyróżnione domki uczniów kl. II G:
- Martyny Derlacz,
- Eweliny Mąkolskiej,
- Kamili Pałaszewskiej
- Mateusza Tomkiewicza.
Udział poszczególnych klas będzie podany później. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się po feriach.
Domki można już odbierać ze szkoły, aby jak najszybciej je powiesić w terenie. Ptaki muszą się do nich przyzwyczaić, aby założyć w nich lęgi.
Domki, które nie będą zabrane do następnej środy, czyli 15 lutego zostaną powieszone na terenie gospodarstwa szkolnego lub w innych miejscach.
Wszystkim uczestnikom konkursu w imieniu ptaków dziękuję.
Opiekun koła ekologicznego - Iwona Matusiewicz

Domki lęgowe zebrane w konkursie

Pani dyrektor Bożenna Bońska w czasie oceniania domków

Uczniowie oceniają domki i w głosowaniu wybiorą najstaranniejsze

Laureaci konkursu: Tomek Pisarek, Mateusz Tomkiewicz, Karolina Banaś, Martyna Derlacz, Kamila Pałaszewska, Ewelina Mąkolska i Kamila Rychlińska.

- Ciekawostki przyrodnicze

Stado żubrów liczące ok. 50 osobników wyganiane z pola przez właściciela ziemi za pomocą samochodu – zdjęcie zrobione w okolicach wsi Krynki za Białymstokiem w pobliżu Puszczy Knyszyńskiej dn. 9 lutego 2014.

Pień sosny pospolitej. Sosna dożyła wieku 350 lat. Została wywrócona przez wiatr w 1979 r. Ma widoczne skręcenia włókien. Rosła na obszarze leśnictwa Supraśl.

- marzec 2014
Udział w konkursie ekologicznym „Zielony motyl” organizowanym przez Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wołominie.
W konkursie uczestniczyły 2 zespoły uczniów.
Zespół I – uczniowie kl. II t: Sebastian Baranowski, Jarosław Kostrzębski, Magdalena Palesa, Klaudia Stalmach i Karolina Swiderska
Zespół II – uczennice z kl. 1 t: Dominika Artomska, Kasia Kępka, Magdalena Górska, Weronika Janczak i Aneta Makarewicz.
W konkursie tym można było wybrać różne działania ekologiczne. Zespół I przeprowadził, a następnie opracował sondę uliczną na temat żywności ekologicznej. Uczniowie przeprowadzili 100 rozmów z mieszkańcami Radzymina i tyle samo opracowali ankiet. Prezentację w postaci filmu wykonał Sebastian Baranowski.


Zespół II przygotował i poprowadził warsztaty ekologiczne na 2 różne tematy. 18 marca przybyła klasa trzecia z gimnazjum nr 2 w Radzyminie. Tematem warsztatów był „Wpływ nawozów sztucznych i innych zanieczyszczeń na stan wody”. Gimnazjaliści pod bacznym okiem uczennic z technikum badali zawartość różnych jonów w dwóch próbkach wody: do jednej próbki dostały się nawozy sztuczne, druga była próbą kontrolną, czyli zawierała samą wodę. Następnie gimnazjaliści omówili wyniki i wyciągnęłi wnioski z badania. Wykonywali również świeże preparaty z wody z rzeczki Rządzy oraz z gnojówki i obserwowali je pod mikroskopem. W drugiej części warsztatów Kasia z Dominiką przedstawiły eksperyment biologiczny „Zamknięty ekosystem”.


Warsztaty dla drugiej grupy odbyły się 28 marca. Tym razem przybyli do nas uczniowie czwartej klasy SP nr 2 w Radzyminie, aby rozważyć problem „Jak można żyć od 10 lat w zamkniętym gąsiorze? Najpierw obejrzeli krótkie nagranie TV dotyczące „Zamkniętego Ekosystemu” oraz zdjęcia sprzed 10 lat z jego założenia. Bardzo byli ciekawi jak on wygląda naprawdę i dlatego udaliśmy się do szklarni. Główną prowadzącą była Dominika Artomska, która rozmawiając z dziećmi wyjaśniła zasady jego funkcjonowania. W podsumowaniu uczniowie wypełnili karty ćwiczeń.


10 rocznica rozpoczęcia eksperymentu biologicznego „Zamknięty Ekosystem”.
23 marca nagranie dla Kuriera Mazowieckiego w szklarni szkolnej. Rozmowę z p. Dyrektor Bożenną Bońską, opiekunką eksperymentu p. Iwoną Matusiewicz oraz przedstawicielką młodzieży Kasią Kępką przeprowadziła p. Dobromiła Skalska.


W holu szkoły na przenośnej tablicy zostały umieszczone zdjęcia z 10 – letniej historii eksperymentu.
- kwiecień 2014
Udział w akcji organizowanej przez Wojewodę Mazowieckiego „Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu”.
16 kwietnia uczniowie wszystkich klas pierwszych spotkali się z przedstawicielem Jednostki Ratowniczo – Leśniczej Powiatowej Straży Pożarnej w Wołominie p. Łukaszem Kuziorą. Pan Kuziora opowiedział młodzieży o szkodliwości wypalania traw oraz o akcjach gaśniczych w powiecie związanych z wypalaniem traw. Przytoczył różne dane liczbowe, między innymi dotyczące ofiar śmiertelnych u ludzi. Młodzież obejrzała równiez film pt. „Zabójczy ogień”.


- 7 kwietnia 2014
Światowy Dzień Zdrowia
Życie ekologiczne oznacza nie tylko dbanie o środowisko, ale również troskę o własne zdrowie. Hasłem roku są choroby wektorowe przenoszone przez różne organizmy żywe. Wybierając się na wycieczkę po łąkach i lasach należy mieć świadomość jak groźny dla człowieka i psa może być kontakt z kleszczami. Stąd pomysł na gazetkę z podstawowymi informacjami dotyczącymi takich chorób jak przenoszona przez kleszcze: borelioza, kleszczowe, wirusowe zapalenie mózgu i występująca u psów babeszioza oraz przenoszona przez komary malaria. Dodatkowo na lekcjach biologii i wdż odbyły się krótkie pogadanki oraz projekcja filmu o kleszczach.