KOŁO EKOLOGICZNE
opiekun: mgr Iwona Matusiewicz
2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
- 7 X 2018 Koło Ekologiczne na Festynie Szkolnym
Zademonstrowaliśmy „Zamknięty Ekosystem” w piętnastym roku jego istnienia. Na tablicy przenośnej można było prześledzić jego historię zakładania oraz zmiany jakie następowały w kolejnych latach eksperymentu.
Obok na stoliku stala nowa butla z posadzonymi w niej roślinami, która również będzie służyła jako model krążenia materii i przepływu energii w ekosystemie.
Obserwując obydwie butle można było przysiąść na ławce z ogniwem fotovoltaicznym i ładując swoją komórkę obejrzeć ulotkę questową dotyczącą opracowanej przez Zespół Ekologiczny ciekawej przyrodniczo trasy w Arciechowie.
- 6 X 2018 Eksperyment „Zamknięty Ekosystem” powtórzony.
Ponad 14 lat temu uczniowie 2 klasy Technikum Terenów Zieleni założyli w szklanym gąsiorze „Zamknięty Ekosystem”. Jest on do dzisiaj. Z inicjatywy obecnej drugiej klasy gastronomicznej powtórzyliśmy eksperyment. Do szklanej 34 litrowej butli wsypaliśmy żwirek, węgiel drzewny i ziemię. Z pomocą specjalnych szczypiec posadziliśmy rośliny: trzykrotkę drobnolistną, zielistkę, fiołek afrykański, sansevierę i bluszcz pospolity. Całość podlaliś
my, myjąc przy okazji wewnętrzne ścianki butli. W pracach pod kierunki opiekunki Koła Ekologicznego Iwony Matusiewicz brali udział: Natalia Modzelewska, Klaudia Berta, Paulina Kowalczyk, Aleksander Miszczak i uczeń klasy 3tk Daniel Ślesicki. Ekosystem jeszcze nie jest zamknięty, czekamy aż odparuje nadmiar wody. Mamy nadzieję, że będzie on również służył do obserwacji krążenia materii i przepływu energii .
- 3 X 2018
Z początkiem roku została zamontowana ławka z panelem fotowoltaicznym. Jest ona nagrodą za zajęcie I miejsca w Powiatowym Konkursie Ekologicznym "Przygoda-Przyroda" i została ufundowana przez Starostwo Powiatu Wołomińskiego.
- 14 września na trasie Questu w Arciechowie
Uczniowie kl. 2 TK podzieleni na 3 zespoły musieli samodzielnie dotrzeć do miejsca ukrycia Skarbu na podstawie opisu w ulotce questowej. Liczyła się jednak nie szybkość, ale spostrzegawczość. Celem wycieczki było bowiem również poznanie różnych form ochrony przyrody na niewielkim terenie w Arciechowie oraz zwrócenie uwagi na różnorodność występujących tam ekosystemów. Gdy wszystkie zespoły dotarły na miejsce, przyszedł czas na omówienie przyrodniczych zagadnień i podzielenie się spostrzeżeniami.
- Wręczenie nagród za I miejsce w konkursie organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Wołominie : "Przyroda - Przygoda"
Nagrodą dla każdego ucznia wchodzącego w skład Drużyny Ekologicznej był szwajcarski smartwatch i pamiątkowy dyplom. Na terenie ogrodu szkolnego zostanie zamontowana ławka z panelem fotowoltaicznym, która może służyć do ładowania urządzeń elektronicznych.
Rozdanie pamiątkowych dyplomów w konkursie - zagadki Ekologiczne
- 14 i 15 czerwca 2018 wycieczki ekologiczne
Uczniowie II g na trasie Questu „W Arciechowie wśród dębów, łąk i wody”.
Podzieleni na 2 czterosobowe zespoły jesteśmy gotowi ruszyć w drogę.
Najpierw trasa wiodła wałem nad Bugiem
Selfie nad brzegiem wielkiej wody
Wędrujemy ścieżkami wśród drzew
- Spacery ekologiczne z poznawaniem pomników przyrody w Radzyminie
Uczniowie z klas 1 tk i 2 tk mogli podziwiać okazałe dęby i aleję starych klonów na terenie naszego miasta.
Mała lekcja morfologii liścia
Obwód dębu, będącego pomnikiem przyrody zachwyciła uczniów z kl. 2 tk
- 18 czerwca
I miejsce w konkursie w ramach akcji "Przyroda-Przygoda"realizowanej przez Starostwo Powiatowe w Wołominie.
Konkurs polegał na opracowaniu Questu.
Quest to edukacyjna gra terenowa, polegająca na przejściu nieoznakowanej w terenie trasy, na podstawie wskazówek zawartych w tekście ulotki. Zarówno trasę jak i ulotkę opracował Zespół Ekologiczny w składzie: uczniowie klas 2 g i 2 tk - Kamila Kolankowska, Artur Możdżonek, Jarosław Materski, Klara Sokołowska i Daniel Ślesicki oraz nauczycielka biologii i opiekunka Koła Ekologicznego - Iwona Matusiewicz. Trasa kończy się Skarbcem, w którym są drobne upominki dla turystów.
Ulotka questowa jest dostępna w ogólnopolskiej Bazie Questów.
https://questy.com.pl/pl/quests/309-w-arciechowie-wsrod-debow-lak-i-wody.html
Zachęcamy wszystkich do zajrzenia na stronę, wydrukowania ulotki i ruszenia w trasę!
- Marzec 2018
Z inicjatywy pani Dyrektor Bożenny Bońskiej i dzięki uprzejmości twórczyni wystawy - pani Honoraty Stafiej-Szczęsnejczasowo została zainstalowana w naszej szkole Wystawa Honeco Design. Prezentuje ona około trzydzieści instalacji skomponowanych z przypadkowo znalezionych przedmiotów, porzuconych przez ludzi w lasach, na poboczach dróg, śmietnikach. Powstały zaskakujące rzeźby i obrazy. Przesłanie wystawy skupia się na tematyce ekologicznej, m. innymi na problemie zaśmiecania Planety przez ludzi. Wszystkie eksponaty posiadają ciekawe opisy, jednocześnie każdy kto je ogląda może w nich zobaczyć coś innego. Wystawa wzbudza duże zainteresowanie młodzieży.
Autorka Wystawy jest osobą bardzo aktywną. Mieszka w leśniczówce, prowadzi między innymi bardzo różnorodne warsztaty dla dzieci i młodzieży, opiekuje się też różnymi zwierzętami.
Wystawę obejrzeli uczniowie z 10 klas naszej szkoły oraz gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1
i Gimnazjum nr 2 w Radzyminie.
Uczniowie klasy 4t analizują znalezione w lesie szkielety zwierząt.
Uczniowie gimnazjum również z dużym zainteresowaniem oglądają wystawę.
- luty 2018
14 lutego - Konkurs na najstarnniej wykonany domek lęgowy rozstrzygnięty!
W konkursie wzięło udział dziewięciu uczniów z klas: 1i: Dawid Przybysz i Jakub Senkowski; IIg: Klaudia Dzieciak; IItk: Justyna Górczak i Daniel Ślesicki; III tk: Paulina Górczak, Natalia Kuryś, Agata Mordarska i Agata Romsicka.
Domki były oceniane przez p. Dyrektor Bożenne Bońską, Iwonę Matusiewicz i uczniów klasy IVk. Poziom wykonania domków był zbliżony, ale najwięcej punktów, bo aż 17 oraz I miejsce zdobył domek Pauliny Górczak z III tk, II miejsce i 13 pkt domek Jakuba Senkowskiego z 1i, III miejsce – Natalii Kuryś z III tk – 11 pkt.
Specjalne wyróżnienie za oryginalność dostał domek Dawida Przybysza. Jest on bardzo malutki, ale mamy nadzieję, że znajdą go najmniejsze ptaszki Polski takie jak mysikróliki czy strzyżyki. Mają one długość ok. 9 cm i ważą 5-7 gramów.
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymają pamiątkowe dyplomy, a wyróżnione osoby dodatkowo również małe atlasy ptaków.
Wszystkim uczestnikom za udział w konkursie bardzo dziękuję.
1 lutego - Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu "Zagadki Ekologiczne"
W konkursie brali udział uczniowie różnych klas. Co miesiąc otrzymywali nowe zagadki ekologiczne i musieli nie tylko napisać co przedstawiają zdjęcia, ale również odpowiedzieć na pytania z nimi związane. Najwięcej punktów i tym samym I miejsce zajęła Agata Mordarska z kl. III tk, II miejsce Paulina Górczak z III tk oraz Kamila Grabowska z IV t, III miejsce przypadło Bartłomiejowi Nowakowi z II g. Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.