KOŁO EKOLOGICZNE

opiekun: mgr Iwona Matusiewicz

2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008
  • styczeń 2013

Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez Urząd Miasta Radzymin do wzięcia udziału w projekcie: Pobudzenie aktywności społeczności lokalnej w celu promocji dziedzictwa przyrodniczego w gminie Radzymin współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W projekcie uczestniczą uczennice i uczniowie z klas - III K: Karolina Banaś, Marzena Czarnecka, Daniel Giera, Wojciech Reglin, Tomasz Pisarek, Wioleta Wardak, Łukasz Rosłon; III G: Ewa Powierża, I G: Patryk Król, Paulina Kosicka, Karolina Usińska, Kamila Pałaszewska, Natalia Korzeniecka, Martyna Derlacz , Paweł Trębiński oraz uczniowie z II L: Koza Patryk, Piotr Kujawski i Przemek Bartosiewicz.



Wizyta robocza w Sali Posiedzeń Urzędu Miasta i Gminy Radzymin

 

Razem z prowadzącym spotkanie p. Piotrem uczniowie ustalili szczegóły gry miejskiej. Umiejscowili fabułę w przeszłości, wymyśli postacie, a przede wszystkim ustalili punkty w terenie do których mieli dotrzeć uczestnicy gry i zadania dla nich do wykonania. W czasie spotkania w bibliotece miejskiej odbyły się warsztaty z zakresu portali społecznościowych. Uczniowie na pamiątkę otrzymali mapy powiatu wołomińskiego, okolicznościową monetę i znaczek do wpięcia z napisem: Radzymin miasto „Cudu nad Wisłą”

  • kwiecień 2013

W związku z oskarżaniem bobrów o powodowanie podtopień i powodzi w Polsce uczennica kl. I L Zuzanna Klamka wykonała gazetkę ścienną pt. Sąsiedztwo bobrze – dobrze czy niedobrze. 



W sobotę 20 kwietnia uczniowie klas: I G, I T i III K tworząc 4 kilkuosobowe zespoły uczestniczyli w Grze Miejskiej pt. Eko Katastrofa. Fabuła gry była prosta: Otóż trzeba było uratować miasto od katastrofy spowodowanej dzikimi wysypiskami śmieci. Należało dotrzeć do 6 punktów zlokalizowanych w różnych częściach miasta i wykonać odpowiednie zadania. 



Uczniowie klasy III K zapoznają się z regułami gry

 



Zespół Karoliny konstruuje małą oczyszczalnię ścieków, aby oczyścić pozlepiane ropą skrzydła kaczek.

 



W punkcie „Wiewiórczy problem” należało zagrać na kieliszkach z wodą melodię „wlazł kotek na płotek”

 



W punkcie „Właściwy pojemnik” wystarczyło pozbierać i posegregować pomieszane i rozrzucone przez łasicę śmieci.

 

Po wykonaniu wszystkich zadań i rozwiązaniu zagadek pomocniczych należało jak najszybciej udać się do punktu startowego. Oprócz punktów za wykonane zadania liczył się też czas przejścia całej trasy.

  • Udział w akcji edukacyjnej „Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu”.

W odpowiedzi na apel Wojewody Mazowieckiego i Starostwa Powiatowego nasza Szkoła brała udział w akcji „NIE! DLA WYPALANIA TRAW NA MAZOWSZU”. Uczniowie prawie wszystkich klas obejrzeli film Walencików „Zabójczy ogień”. Szczególnie wstrząsające były zdjęcia spalonego lasu i zabitych przez ogień zwierząt. 
Wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie. Uczniowie mogli bezpośrednio porozmawiać o akcjach gaśniczych i dowiedzieć się o skali problemu w naszym powiecie. 
Justyna Berlińska i Ola Snopkiewicz przygotowały gazetkę ścienną na temat szkodliwości wypalania traw oraz sankcji prawnych grożących za podpalanie. Wszystkie te działania miały na celu przekonanie młodzieży, aby nie podtrzymywała szkodliwego i niebezpiecznego zwyczaju podpalania traw oraz aby nie wzniecała ognia w lesie.



  • maj 2013

Uczniowie wszystkich klas pierwszych uczestniczyli w przeglądzie pomników przyrody w Radzyminie oraz w obserwacji stanu kasztanowców.



Klasa IK pod okazałym dębem

 

Uczennice klasy I K: Paulina Jachacy, Kasia Pucek, Emilia Załuska i Kamila Rychlińska uczestniczyły w warsztatach ekologicznych dla gimnazjalistów. Przygotowały świeże preparaty z fito i zooplanktonem ze szkolnego stawu oraz ze stojącej od kilku tygodni kałuży. Pomagały też gimnazjalistom w badaniach biochemicznych wody. 
Gimnazjaliści obejrzeli szkolne szklarnie i eksperyment biologiczny – Zamknięty ekosystem. Mieli okazję naocznie się przekonać o krążeniu materii w ekosystemie. Zapoznali się też z ofertą edukacyjną szkoły



Młodzież gimnazjalna z zainteresowaniem oglądała organizmy żyjące w wodzie. Badanie biochemiczne wody obejmowało sprawdzanie zawartości azotanów, fosforanów, określanie twardości i pH wody.

 

  • czerwiec 2013

Wycieczka ekologiczna na Obszarze „Natura 2000”, a konkretnie w Dolinie Dolnego Bugu w okolicach Arciechowa. Dopisała pogoda, wiele roślin kwitło, zieleń otaczała nas ze wszystkich stron. Zawiedli tylko uczniowie, którzy 27 czerwca poczuli już wakacje. Zamierzony plan jednak zrealizowaliśmy. Martyna i Paulina z IG dzielnie identyfikowały popularne rośliny, takie jak krwawnik pospolity, glistnik jaskółcze ziele, babka lancetowata, przymiotno kanadyjskie, grążel żółty i wiele innych. Mieliśmy też okazję naocznie przekonać się o różnorodności ekosystemów w okolicach Arciechowa.



Arciechów jest miejscem bogatym w pomniki przyrody. Okazałe dęby rosną w bliskim sąsiedztwie człowieka

 



Idąc wałem nad Bugiem Paulina wypatruje ciekawych obiektów do sfotografowania.



  • wrzesień 2013

19 września uczniowie klas:  I T i II G i I G razem z nauczycielami przyłączyli się do międzynarodowej akcji: Sprzątanie Świata. Nasz kawałek świata to fragment lasu od Łąk Radzymińskich do Borek. Relacja zdjęciowatutaj. 

To my sprzątaliśmy Świat!!!

  • 29 września 2013 - Jesienny Festyn

Koło ekologiczne z uczniami klasy 1t zorganizowało kącik ekologiczny. Tradycyjnie już były stanowiska z mikroskopami, model człowieka i modele rozwoju płodowego człowieka. Można było wykonać samemu preparat, albo skorzystać z preparatów trwałych lub zrobionych przez wcześniejszych gości. Przemek Giera przyniósł złowionego szczupaka i zrobił mu sekcje. Oglądaliśmy więc pod mikroskopem świeżą krew ryby, zawartość woreczka żółciowego czy łuski z fragmentem skóry. Wszystkie eksponaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dorośli oglądając model Michalle analizowali przy okazji swoje choroby, dziewczynki brały na ręce model 7-miesięcznego płodu, chłopcy częściej zachwycali się zwierzątkami wyłowionymi ze słoika z wodą. Nawet pogoda była sprzyjająca. Po wielu deszczowych dniach stosunkowo niska temperatura z przebłyskami słońca cieszyła wszystkich. Uczniowie klasy 1 t dobrze się czuli w roli ekspertów.

Dziewczynka z radością trzymała „maluszka” Ręce, które chcą oglądać!
Chłopcy badają części człowieka Justyna i Klaudia w roli ekspertów
Ciekawe obserwacje mikroskopowe Przemek demonstruje głowę szczupaka
Magda Górska, Ania Jundziłł, Dominika Artomska i Kasia Kępka czekają na gości.
  • październik 2013

Uczniowie wszystkich klas, oprócz czwartych uczestniczyli w programie edukacyjnym „Zdrowe piersi są OK” organizowanym przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Wołominie. Program dotyczył profilaktyki raka piersi i zachęcał zarówno do ekologicznego trybu życia jak i prowadzenia badań profilaktycznych. Poprzez uczniów był skierowany również do rodziców i babć. Oprócz lekcji z prezentacjami multimedialnymi zrobiono gazetkę ścienną dotyczącą profilaktyki nowotworowej.

  • grudzień 2013

Ogłoszono konkurs na najstaranniej wykonany domek legowy dla ptaków. Wszyscy zainteresowani uczniowie dostali wymiary domków. Domki mniejsze są przeznaczone dla wróbli i sikorek, większe dla szpaków i dzięciołów.